Przejdź do treści

Menu główne:

Zabytki kultury i przyrodnicze

POLECAMY

Słowacja pod względem ilości swoich zabytków architektonicznych wyprzedza wiele innych większych krajów. Do najbardziej interesujących należą przede wszystkim zamki, skanseny, kościoły.

W Luckach zachęcamy do zwiedzenia zabytkowego kościoła oraz Szkoły Podstawowej, które tworzą jeden zespół. Zaraz u podnóża kościoła jest przepiękny wodospad. Tworzy go kilka kaskad o wysokości 12m, spadających ze skraju trawertynowego tarasu do położonych niżej jeziorek. Latem można zażywać tam kąpieli. Można wybrać się również na pieszą wędrówkę do pobliskich Kalamenów,  gdzie na szczycie góry mieszą się ruiny zamku. Stamtąd można też rozkoszować się przepięknym krajobrazem.
Warto również wybrać się do Świętego Krzyża (Svätý Kríž), gdzie znajduje się zabytkowy
drewniany kościół partykularny.  W tym oto unikatowym kościele można znaleźć ołtarz barokowy, lustro z szkła weneckiego i ambonę. Kościół ten mieści do 6000 osób.


Słowacja może pochwalić się również licznymi jaskiniami, przygotowanymi bardzo dobrze  dla osób zwiedzających. Najbliżej usytuowane to:

Demianowska Jaskinia Lodowa
(Demänovská ľadová jaskyňa ) - jej otwór znajduje się na wysokości 740 m n.p.m. Długość tej części jaskini wynosi 1,9 km, z czego turystom udostępniono jedynie 540 m.
Demianowska  Jaskinia Lodowa jest jedną z pierwszych wspomnianych na piśmie jaskiń na świecie.
Demianowska Jaskinia Wolności (
Demänovská jaskyňa Slobody) - zwraca uwagę trwałym nagromadzeniem lodu, ogromnymi podziemnymi pomieszczeniami, niespotykaną fauną jaskiniową, a także bogatą historią.
Jaskinia Martwych Nietoperzy (
Jaskyňa mŕtvych netopierov) - Rozwinięta jest w 14 kondygnacjach o pionowej rozpiętości 320 m. Łączna długość korytarzy  wynosi 19 260 m. Zwiedzanie dla turystów jest ograniczone, dlatego jest niezbędna rezerwacja.

W dalsze wycieczki zapraszamy do zwiedzenia pobliskich skansenów. W niektórych do teraz zamieszkują ludzie.  Warto przede wszystkich odwiedzić skanseny w:

Havranku - archeologiczny skansen Havranok jest najbardziej znanym archeologicznym miejscem w Liptowie.  Odwiedzenie go jest niepowtarzalną okazją do zetknięcia się z najstarszą historią Słowacji.
Podbielu - podstawę gospodarstw tworzą otwarte, wspólne podwórza z zabudową w głębi. W przedniej części podwórza stoją za sobą dwa lub trzy domy z otaczającymi je  zabudowaniami gospodarczymi.
Vlkolincu - cała osada, jest wspaniale zachowana, a jej rdzenni mieszkańcy bardzo uprzejmi. Dzięki takim miejscom, mamy możliwość zobaczyć jak wyglądało życie na tych terenach,  kilka wieków temu.


Na zakończenie gorąco polecamy zamki:

Zamek Likava (Hrad Likava
 13km) - Zamek wzniesiony został na skalistym garbie u podnóży Chocza, na pograniczu Liptowskiejór  Choczańskich. Był najważniejszą twierdzą dolnego Strzegł ważnego strategicznie szlaku handlowego,  wiodącego z Liptowa naę dalej do Polski.
Zamek Orawski (Oravsky Hrad - 25km) niezwykle malowniczy, jakby przyklejony do stromej, ponad 100-metrowej skały (ponad wsią Oravsky Podzamok). Uważany jest za jeden z piękniejszych zamków na  Słowacji. Turystów, którzy wydrapią się na samą górę czeka zapierający dech w piersiach widok, a także wiele innych atrakcji (organizowane są tu m.in. nocne zwiedzania, zabawy dla dzieci w poszukiwanie  skarbów, przedstawienia historyczne). W zamku tym nakręcono jeden odcinek serialu „Janosik”.
Zamek Hradok
(Hrad Hrádok - 30km) położony na małym wzgórzu w pobliżu rzeki Bela w miejscowości Liptowski Hradok (Liptovský Hrádok). Zamek postawiono na pięciometrowej  wapiennej skale. Poniżej skały budowlę otaczał dodatkowy mur obronny, a całość była chroniona fosą.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego