Przejdź do treści

Menu główne:

Trasy turystyczne i rowerowe

POLECAMY

Wielki Chocz (Veľký Choč) – na szczyt prowadzi wiele dróg,  ale najlepiej zacząć wycieczkę właśnie od strony wsi Lucky. Wejście jest stosunkowo łatwe, choć długie i dość męczące, ale piękne widoki zrekompensują nam nasz wysiłek. Na samym szczycie krajobraz  zapiera dech w piersi, widać z niego: na wschodzie ostre szczyty Tatr Zachodnich, na południu zaśnieżone łagodne grzbiety Niskich Tatr i niżej szczyty Wielkiej Fatry, na zachodzie Mała Fatra, a na północy łagodne wzniesienia  Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem. Gwarantuje udaną wyprawę dla całej rodziny.


Dolina Prosiecka (Prosiecka Dolina) – czterokilometrowy wąwóz, po bokach kilkudziesięciometrowe ściany skalne, w dole potok. Wędrówkę zaczynamy w Liptowie zaraz za wsią Prosiek (16km od Lucek). Wchodzimy do niej przez wrota skalne. Na szlaku idziemy po drewnianych kłodach, tam gdzie dolina zwęża  się, trzeba przejść po skałach, trzymając się łańcuchów. Im bliżej końca tym bardziej stromo, a droga prowadzi po drabinkach. Trasa trudna dla dzieci, ale bardzo emocjonująca i godna polecenia.


Liptowska Mara (Liptovská Mara) - zapora wodna na Wagu z mocą 198 MW wybudowana pomiędzy 1969 i 1975 rokiem. Wysokość zapory to 45 m. Jest drugą największą tamą na Słowacji. Latem należy do najgłówniejszych ośrodków wypoczynkowych w Niskich Tatrach, gdzie każdy rok przyjeżdżają tysiące ludzi. Można tutaj zwiedzić również kościół zbudowany w stylu gotyckim z 13. wieku. Jest to dogodne miejsce  do kąpieli, jachtowania, surfowania lub nauki windsurfingu.


Oczywiście tras prowadzących od Lucek jest o wiele więcej, więc zachęcamy do ich przejścia.

Kraina Liptowska słynie z pięknych górskich krajobrazów, dla miłośników rowerowych wycieczek, jest to prawdziwy raj. Można wybrać  trasy o podwyższonym poziomie trudności, jak i takie gdzie można wybrać się z dziećmi. Poniżej przedstawiamy plan tras rowerowych:


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego